Historia

Około roku 1840 w angielskiej elitarnej Harrow-School wybudowano pierwszy kort wewnątrz budynku. Młodzi zawodnicy grając miękką, wolną piłką przygotowywali się do „właściwej” Rackets – gry w której twardsza, lepiej odbijająca się piłka osiągała dla początkującego gracza zbyt duże prędkości. Można więc ten właśnie okres uznać za właściwą datę narodzin Squasha. W kolejnych latach przeniesiono większość przepisów gry z Rackets na Squash, który zwano często Mini – Rackets. Wkrótce szkolne korty squasha powstały w całej Anglii.
Rozwój squasha na świecie zawdzięczamy przede wszystkim byłym studentom angielskich uniwersytetów pochodzących z całego Commonwealthu. W niemałym stopniu przyczynili się do tego również oficerowie angielskiej armii stacjonujący w Afryce Południowej, Pakistanie, Egipcie czy Indiach, gdzie squash uważany był obok Polo, Rugby i Cricketa za sport garnizonowy.

Dzisiaj w squasha gra na świecie już ponad 150 mil osób i liczba ta ciągle wzrasta. Do Polski squash trafił co prawda w latach osiemdziesiątych, jednak wyraźny jego rozwój trwa od zaledwie 5 lat. Ewentualne przyjęcie squasha do grona dyscyplin olimpijskich dałoby dodatkową motywację niezdecydowanym inwestorom do budowy nowych kortów, jednak z uwagi na walory, które squasha cechują, z całą pewnością wkrótce stanie się popularny w naszym kraju i bez olimpiady. Trudno powiedzieć ile kortów mamy dzisiaj w Polsce i chyba nie ma większego sensu określanie tej liczby, bo z miesiąca na miesiąc przybywają nowe korty, co daje nadzieję na rychłą możliwość rozegrania meczu squasha w każdym mieście naszego kraju.